Publicado: 25 de xaneiro de 2026
As aliaxes de aluminio seguen dominando as conversas sobre materiais lixeiros en 2026, cunha demanda global que supera os 75 millóns de toneladas anuais, impulsada en gran medida polos vehículos eléctricos, a recuperación aeroespacial, as estruturas de enerxía renovable e os envases sostibles. Os prezos do aluminio primario estabilizáronse arredor dos 2.600–2.900 dólares por tonelada métrica na LME, pero as primas das aliaxes mantéñense firmes a medida que as cadeas de subministración priorizan os graos de alto rendemento. O aluminio reciclado representa agora case o 40 % do subministro en América do Norte e Europa, o que axuda aos fabricantes a alcanzar obxectivos agresivos de descarbonización.
Aínda que o aluminio puro ten o seu lugar, as aliaxes forxadas das series 1xxx a 7xxx ofrecen a versatilidade real que necesitan os enxeñeiros. Cada serie ten elementos de aliaxe, tratamentos térmicos e formas (lámina/placa, extrusións, lámina, barra, tubo) distintos que adaptan o rendemento a traballos específicos. A continuación, analizo todas as series principais, destaco os graos clave, as formas típicas do produto, as aplicacións do mundo real, os puntos fortes, os puntos débiles e como os graos dentro da mesma serie se comparan entre si. Se estás a especificar material para un novo proxecto, isto debería darche un punto de partida sólido.
Serie 1xxx: Aluminio comercialmente puro (99,0 % + Al)
Trátase esencialmente de aluminio puro con aleacións mínimas, o que é ideal onde a resistencia á corrosión e a condutividade importan máis que a resistencia.
Graos comúns: 1050, 1060, 1070, 1100, 1200
Formas típicasChapa/placa, bobina, lámina (ata 0,006 mm), tira, barra colectora, arame
Aplicacións:
- Lámina: Envases de alimentos, blísteres farmacéuticos, lámina para uso doméstico
- Lámina/bobina: paneis reflectantes, tanques de almacenamento de produtos químicos, reflectores de iluminación
- Barra colectora/barra extruída: condutores eléctricos, transmisión de enerxía
- Prato: utensilios de cociña, placas de identificación, intercambiadores de calor
VantaxesExcelente resistencia á corrosión, excepcional condutividade térmica/eléctrica (ata o 62 % da IACS), magnífica conformabilidade e soldabilidade, altamente reflectante e totalmente reciclable
DesvantaxesBaixa resistencia mecánica (rendemento típico de 30–100 MPa), mala maquinabilidade cando é moi brando, fácil de raiar ou abollar
Comparación intraserieO 1060 é o alambre de traballo ideal: equilibra custo e pureza mellor que o 1050 (con condutividade lixeiramente inferior) ou o 1070/1200 de gama alta (maior pureza pero máis caro). O 1100 ofrece unha resistencia lixeiramente mellor e é o preferido para pezas embutidas en profundidade fronte ao 1050 máis brando.
Serie 2xxx: Ligas de aluminio e cobre (tratables termicamente, de alta resistencia)
O cobre é o principal elemento de aliaxe, proporcionando unha resistencia de grao aeronáutico pero a costa da resistencia á corrosión.
Graos comúns: 2014, 2024, 2124, 2219, 2618
Formas típicasChapa, lámina, barra, forxas, extrusións
AplicaciónsCompoñentes estruturais aeroespaciais (revestimentos da fuselaxe, largueros das ás), automoción de alto rendemento (pistóns, rodas), hardware militar
VantaxesResistencia á tracción moi alta (ata 570 MPa en T6), excelente resistencia á fatiga, boa maquinabilidade, conserva a resistencia a temperaturas elevadas (2219 para tanques crioxénicos)
DesvantaxesMala resistencia á corrosión sen revestimento ou capa, susceptibilidade á fisuración por corrosión baixo tensión, menor soldabilidade (xeralmente remachado)
Comparación intraserieO 2024-T3/T4 é o estándar aeroespacial: a mellor relación resistencia-peso. O 2014 ofrece unha mellor maquinabilidade e é común en pezas forxadas pesadas. O 2219 destaca pola súa soldabilidade e rendemento crioxénico (tanques SpaceX). O 2618 é o preferido para pezas de motores de alta temperatura.
Serie 3xxx: Ligas de aluminio-manganeso (non tratables termicamente)
O manganeso proporciona unha resistencia moderada e un excelente endurecemento por deformación.
Graos comúns: 3003, 3004, 3105, 3005
Formas típicasChapa, bobina, lata, cuberta, tubo
AplicaciónsLatas de bebidas, utensilios de cociña, cubertas/revestimentos, intercambiadores de calor, fabricación en xeral
VantaxesBoa resistencia á corrosión, excelente conformabilidade e soldabilidade, resistencia moderada (ata 200 MPa cando endurecido), rendible
DesvantaxesNon se pode tratar termicamente para unha maior resistencia, menor resistencia que as series tratables termicamente
Comparación intraserieO 3003 é o máis versátil, ideal para embutición profunda. O 3004 ten maior resistencia (máis manganeso + magnesio) e domina os corpos de latas de bebidas. O 3105 é popular para revestimentos residenciais debido á mellor adherencia da pintura.
Serie 4xxx: Ligas de aluminio-silicio (a miúdo utilizadas como recheo ou fundición)
O silicio reduce o punto de fusión e mellora a fluidez: principalmente en aliaxes de fundición, pero tamén nalgunhas calidades forxadas.
Graos comúns (forxado): 4032, 4043 (principalmente arame de recheo), 4047
Formas típicasChapa, forxas, arame/varilla de soldadura
AplicaciónsMasilla para soldadura (4043), pistóns, revestimento arquitectónico (4047)
VantaxesBaixa expansión térmica, boa resistencia ao desgaste, excelente soldabilidade/fluidez
DesvantaxesMenor resistencia que outras series, formas forxadas limitadas
Comparación intraserieO 4043 é o material de recheo universal para MIG/TIG; o 4047 ofrece mellor fluidez e resistencia ás gretas para o revestimento.
Serie 5xxx: Ligas de aluminio-magnesio (non tratables termicamente, de grao mariño)
O magnesio ofrece unha excelente resistencia á corrosión, especialmente na auga do mar.
Graos comúns: 5052, 5083, 5086, 5454, 5754
Formas típicasPlaca, lámina, extrusións, tubo
AplicaciónsCascos/estruturas mariñas, paneis de carrozaría de automóbiles, recipientes a presión, tanques crioxénicos
VantaxesExcelente resistencia á corrosión (especialmente á auga salgada), alta resistencia á fatiga, boa soldabilidade, resistencia moderada a alta (ata 350 MPa)
DesvantaxesNon tratable termicamente, endurece rapidamente (pode volverse fráxil se se traballa demasiado), sensible a temperaturas superiores a 150 °C
Comparación intraserieO 5052-H32 é o favorito para uso xeral: a mellor conformabilidade. O 5083-H116/H321 domina a construción naval pola súa máxima resistencia e soldabilidade. O 5754 úsase cada vez máis na automoción para un mellor acabado superficial.
Serie 6xxx: Ligas de aluminio-magnesio-silicio (tratables termicamente, extrusión Kings)
A serie máis versátil: gran extrudabilidade e resistencia media.
Graos comúns: 6061, 6063, 6082, 6005, 6060, 6101
Formas típicasExtrusións, tubo, barra, lámina, placa
AplicaciónsMarcos arquitectónicos, estruturas para automóbiles, escaleiras, disipadores de calor, cadros de bicicletas
Estados de tratamento térmico explicados:
- T4Solución tratada termicamente e envellecida de forma natural: boa ductilidade, resistencia moderada
- T5Arrefriado a partir da temperatura de extrusión e envellecido artificialmente: produción máis rápida, resistencia lixeiramente inferior á do T6
- T6Solución tratada termicamente e envellecida artificialmente: resistencia e dureza máximas, máis comúns para pezas estruturais
VantaxesExcelente extrudabilidade (especialmente o 6063), boa resistencia á corrosión, soldable, ampla gama de propiedades mecánicas mediante tratamento térmico
DesvantaxesResistencia inferior a 2xxx/7xxx, a calidade da anodización varía segundo o grao
Comparación intraserieO 6061-T6 é a potencia estrutural (maior contido en magnesio/silicio). O 6063-T5/T6 domina as extrusións arquitectónicas para un acabado suave e unha conformación sinxela. O 6082 (o favorito europeo) ofrece maior resistencia que o 6061. O 6060 é máis suave, ideal para formas complexas.
Serie 7xxx: Ligas de aluminio-cinc-magnesio (tratables termicamente, de resistencia ultraalta)
O cinc proporciona a maior resistencia dispoñible no aluminio.
Graos comúns: 7075, 7050, 7010, 7475, 7068
Formas típicasChapa, barra, forxas, extrusións
Aplicacións: Estruturas/ás aeroespaciais, artigos deportivos de alto rendemento, blindaxe militar, placa de ferramentas
VantaxesExcepcional relación resistencia-peso (ata 600 MPa), boa resistencia á fatiga, excelente maquinabilidade en estados T6/T7
DesvantaxesMala resistencia á corrosión sen protección, alto risco de fisuración por corrosión por tensión, difícil de soldar, caro
Comparación intraserieO 7075-T6/T651 é o grao clásico de alta resistencia. O 7050/7010 ofrece unha resistencia mellorada á corrosión baixo tensión para seccións grosas. O 7475 proporciona unha mellor tenacidade á fractura. O 7068 é o máis forte dispoñible comercialmente.
Mirando cara ao futuro das aliaxes de aluminio en 2026
Dado que as plataformas de vehículos eléctricos esixen estruturas máis lixeiras e a industria aeroespacial busca unha maior eficiencia de combustible, espérase un crecemento continuo nas clases 5xxx, 6xxx e 7xxx avanzadas. Os avances na reciclaxe e os novos procesos de tratamento térmico están a pechar a brecha nos compromisos entre resistencia e sustentabilidade.
Para mergullos máis profundos, consultaGuía comparativa 6061 vs 7075 or 5083 Aplicacións do aluminio mariño.
Se estás a buscar información para un proxecto, consulta a nosa guía completacatálogo de materiais de aluminioouescríbenos– temos stock en todas estas formas e tamén podemos axudar cos trámites aduaneiros.
(Información baseada en estándares da industria, fichas técnicas e informes de mercado. Verifique sempre cos provedores os requisitos específicos do proxecto.)
Data de publicación: 25 de xaneiro de 2026
